capoeira

Capoeira – więcej niż sztuka walki?

Capoeira to brazylijska sztuka walki, która oparta jest na elastycznym, rytmicznym poruszaniu się przypominającym taniec. To niezwykle widowiskowy i efektywny styl walki, który został stworzony już w XVIII wieku.

Capoeira – taneczna walka wręcz

Capoeira to styl walki, który cechuje: dynamizm, elastyczność, szybkość i przede wszystkim nieprzewidywalność. To prawdziwa sztuka, której towarzyszą rytuały takie jak:

  • Roda – tworzenie tanecznego kręgu z dwoma zawodnikami wewnątrz.
  • Gra na berimbau – nadawanie tonu walki poprzez wykorzystanie jednostrunowego instrumentu.

Capoeira nie jest jednak sztuką dla sztuki. Może przerodzić się w agresywną walkę wręcz i być naprawdę skuteczna.

Capoeira – style walki

Capoeira to sztuka walki, którą możemy podzielić na kilka rodzajów (stylów), a mianowicie:

  • Capoeira Carioca – najbrutalniejsza forma capoeiry. Cieszy się złą sławą, gdyż stanowiła domenę gangów. Aktualnie nie jest nauczana.
  • Capoeira Regional – dynamiczna, niezwykle efektowna i widowiskowa, a przy tym niebywale skuteczna. Najpopularniejsza ze wszystkich stylów capoeiry.
  • Capoeira Angola – tradycyjna, nastawiona głównie na zabawę i taniec, a nie walkę. Styl ten jest widowiskowy, ale nie wzbudza tak dużych emocji. Został stworzony w celu zachowania tradycji (nawiązuje do pierwotnych założeń).
  • Capoeira Moderna – najnowocześniejszy styl walki, czerpiący zarówno z capoeiry regional jak i capoeiry angola.

Capoeira w MMA

Capoeira w MMA jest raczej rzadko wykorzystywana. Nie mniej jednak, zawodnicy stosujący elementy tej sztuki walki bardzo często są lubiani. Dlaczego? Styl ten jest niezwykle widowiskowy – efektowne kopnięcia w głowę, płynność i ogromna elastyczność – to cechuje najlepszych. Najczęściej Capoeira wykorzystywana jest przez Brazylijczyków.

Capoeira – dla kogo?

Trening capoeiry to rozwiązanie dedykowane osobom, które pragną poprawić elastyczność, gibkość i dynamikę własnego ciała. Pozwala upłynnić walkę oraz czerpać z treningu większą radość.

Bardzo często polecana jest osobom, które borykają się z nadwagą. Wszak, dzięki intensywnemu treningowi tanecznemu możemy spalić nawet do kilkuset kalorii.

Capoeira – czy warto?

Jeśli chcesz, aby Twoje umiejętności walki wręcz zostały podniesione to zdecydowanie są lepsze rozwiązania. Natomiast w przypadku, gdy planujesz poprawić tylko niektóre elementy, tj. płynność walki, kopnięcia, elastyczność czy gibkość, to z całą pewnością Capoeira jest ciekawym i efektywną metodą.

Ze względu na dosyć wysoki poziom zaawansowania technicznego Capoeira nie jest dla wszystkim. Ciało musi zostać uprzednio przygotowane pod względem motorycznym.

Capoeira w Polsce

W Polsce istnieje kilkadziesiąt klubów oferujących trening Capoeiry. Zajęcia z Angoli, Regional i Moderny przyciągają wielu śmiałków – w każdym wieku.

Trening tego typu oparty jest na elementach gimnastyki, akrobatyki oraz samoobrony. Niestety, zawody z regułami tej sztuki walki odbywają się bardzo rzadko. Capoeira nie ma swojego oficjalnego związku/stowarzyszenia w Polsce.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *