expocosmetica-1312201_960_720

Trychologia – jak wygląda to badanie włosów?

Co to jest trychologia? Chyba mało kto wie, co to w ogóle oznacza. Dla wielu ludzi to pusto brzmiące słowo. Nie wszyscy wiedzą, że trychologia, to przede wszystkim nauka, która zajmuje się badaniem włosów, stanem ich podłoża, czyli skóry głowy oraz ich chorobami i leczeniem. Jak więc można złożyć z tego jednoznaczną definicję?

Można powiedzieć, że trychologia (http://www.medycynaestetyczna.com/pl/zdrowe-wlosy/trychologia) zajmuje się pełną diagnozą chorób, takich jak wypadanie włosów. Ten dział medycyny i nauki (bo nim właśnie jest) wyłonił się z dermatologii. Niestety, w wielu przychodniach nie da się jeszcze spotkać trychologa i wtedy człowiek jest odsyłany najczęściej do dermatologa, który nie jest dokładnie wyuczony w danej dziedzinie. Jakimi narzędziami operuje trycholog? Osoba ta ma do swojej dyspozycji specjalną i przeznaczoną do badań i obserwacji mikro-kamerę, ma też elektroniczny mikroskop, może dzięki niemu zobaczyć obraz o 200 a nawet 250 razy większy, niż w rzeczywistości mogłoby się wydawać. Urządzenie to działa we ścisłej współpracy z komputerem, co umożliwia zrobienie zdjęć zaatakowanej chorobą skóry i robienie takich zdjęć w trakcie po i przed leczeniem. Można w ten sposób porównać zmiany, jakie uzyskano po zastosowaniu kuracji.

Trycholog bada skórę głowy i stan mieszków włosowych – ma on praktycznie tę niesamowitą możliwość zajrzenia w głąb mieszka włosowego, co nie byłoby możliwe, gdyby nie nowoczesny mikroskop, którym może się on posługiwać. Zdarzają się też takie chwile, kiedy włosy wypadają, wtedy podczas badania pod mikroskopem poddawane są właśnie one. Te włosy, które pacjentowi wypadły. W takiej sytuacji, postać zwana trychologiem bada ten włos, który wypadł pod mikroskopem i sprawdza w jakiej fazie życia i kondycji znajduje się włos, który wypadł. Warto tutaj wspomnieć o fazie życia włosa, podczas poruszania takiego tematu jak specyfika i działanie trychologa.

A więc, pierwsza faza życia to tak zwany „anagen” – w tej fazie włosy rosną, w tej także fazie jest od 85 do 90 procent wszystkich włosów. Włos tutaj rośnie i powinien być on w bardzo dobrej kondycji. Ta właśnie faza trwa od dwóch do ośmiu lat. Jest jedną z najlepszych faz porostu i rozwoju włosa. Drugą fazą życia włosa jest tak zwany „katagen” w tej fazie życia włosa jest od jednego do półtorej procenta włosów. Włos wtedy także odrywa się od podstawy i zaczyna się przygotowywać do wypadnięcia, ale cały czas tkwi jeszcze w skórze, chociaż zupełnie już nie rośnie. Można by powiedzieć, że jest już zupełnie niepotrzebny.

Ta faza trwa od dwóch do czterech tygodni. Ostatnią fazą życia włosa jest tak zwany „telogen” – w tej fazie życia włosa, włos wypada. Dzieje się to przez to, że jest on wypychany z mieszka przez nowy włos – można to więc porównać do porostu zębów. W tej fazie znajduje się około czternastu, piętnastu procent włosów. Faza ta trwa przez około trzy, cztery miesiące. Po jej zakończeniu, na skórze głowy pojawia się całkiem nowy, zdrowy włos.